Przewodnik

Jak wybrać kamień?

Od dziesięcioleci w pierścionkach zaręczynowych króluje diament. Jednak w XVw to rubiny, szafiry i szmaragdy były wybierane do oświadczyn. W zasadzie nie ma żadnych zasad, które mówią jaki kamień musi być w pierścionku zaręczynowym, są jednak względy praktyczne, które należy wziąć pod uwagę.

Diament jest najtwardszym minerałem na Ziemi. W praktyce oznacza to, że jest najbardziej odporny na zarysowania, dzięki czemu utrzymuje blask najdłużej, należy jednak pamiętać, że diament nie jest niezniszczalny i może pęknąć pod naciskiem lub przy upadku.

W praktyce im bardziej miękki kamień, tym bardziej prawdopodobne, że przez lata noszenia zmatowieje od mikro-zarysowań, w zależności od tego jak dbamy o biżuterię – warto o tym pamiętać wybierając „miękki” kamień jak np labradoryt, opal czy perłę. Dodatkowo zaznaczmy, że złoto jest minerałem bardzo miękkim i nie jest odporne na uderzenia czy nacisk, oraz chemię taką jak kwasy czy chlor. Dlatego zawsze zalecane jest, żeby dbać o biżuterię – zdejmować ją przed kąpielą czy pracami domowymi i do snu, oraz przechowywać zabezpieczoną. Przy wyborze kamienia należy wziąć pod uwagę jak będziemy nosić pierścionek, czy cały czas, czy tylko na wyjścia i spotkania; czy będziemy pamiętać, żeby o niego dbać. Czy pierścionek ma być „na zawsze” czy jest dla nas symbolem rezerwującym miejsce na obrączkę?

Podsumowując: najbardziej odporne na rygory codziennego noszenia są diamenty, szafiry i rubiny. Morganity, akwamaryny i turmaliny wymagają trochę ostrożności, o opale i perły trzeba dbać.


Tabela rozmiarów

Jak ustalić rozmiar pierścionka? Odporna na pomyłki metoda jest tylko jedna: należy zdjąć miarę obrączką miarową u dowolnego jubilera lub w naszym showroomie :) Wiemy, że nie zawsze jest taka możliwość, więc nie martw się, w razie gdyby rozmiar nie pasował - poprawimy go lub wymienimy.

Obwód w mm4849505152535455565758
Rozmiar jubilerski89101112131415161718

Szare diamenty (diamenty "sól z pieprzem")

Czy wiesz, że diamenty występują w wielu kolorach, od pięknych białych, przez rzadkie kolorowe jak niebieskie, różowe czy żółte, po czarne jak noc? A pomiędzy nimi można znaleźć niezwykłe szare diamenty, potocznie nazywane „sól z pieprzem”. Każdy z tych rodzajów jest piękny na swój sposób i to Ty decydujesz, który do Ciebie pasuje.

Branża diamentowa używa tak zwanego standardu ‘4C’ do oceny wartości diamentów, czyli czystości (clarity), barwy (color), szlifu (cut) i masy (carat). O ile tradycyjnie diament z widocznymi inkluzjami, np kropkami czy mgiełkami, uznawany jest za „brudny”, to pod koniec dnia to Tobie ma się podobać kamień: niektórzy wolą białe brylanty, inni szukają kamienia, z niepowtarzalnym wzorem, jeszcze inni chcą czegoś kolorowego – każda z tych opcji jest dobra!

U nas znajdziesz właśnie szare diamenty (czyli diamenty „sól z pieprzem”), ponieważ kochamy unikatowe wzory, tworzone przez inkluzje zamknięte w kamieniu. Te wtrącenia pokazują historię diamentu, który powstawał w burzliwych procesach zachodzących we wnętrzu ziemi, pod ogromnym ciśnieniem i niewyobrażalnie wysokich temperaturach. Nie ma dwóch identycznych kamieni, dlatego ten który wybierzesz będzie tylko Twój.

Oferujemy bizuterię z kamieniami w dwóch rodzajach szlifów: rozetowym i brylantowym/fasetowanym.

Szlif rozetowy

szlif

Nazwa tego szlifu wzięła się prawdopodobnie stąd, że swoimi fasetami schodzącymi się w jeden wierzchołek, przypomina rozwijający się pąk róży. Charakterystyczne jest dla niego płaskie dno i stosunkowo niski profil, dzięki czemu kamień wraz z oprawą może być niższy, a więc mniej odstawać od palca niż klasyczny szlif brylantowy.

Poszczególne kamienie różnią się ilością faset, czyli płaskich „ścianek”, od 3 do 24. Im więcej ścianek, tym więcej powierzchni odbijających światło, powodujących, że kamień migocze.

Szlif brylantowy / fasetowany

szlif

Szlif brylantowy, jak sama nazwa wskazuje, został zaprojektowany specjalnie dla brylantów. Jego proporcje są bezpośrednio związane z właściwościami optycznymi, dzięki czemu światło wpada od góry do kamienia, odbija się od jego wnętrza i wraca do góry, dzięki czemu kamień rozświetla się i migocze pokazując tzw "ogień", cyli tęczowe blaski.

Kamienie w tym szlifie oprawiamy w najbardziej klasyczne, minimalistyczne oprawy dla tych, którzy szukają ponadczasowego wzoru, ale z nutą niezwykłości w postaci diamentu „sól z pieprzem”.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl