URLOP. Pracownia/showroom nieczynne do końca września

W tym czasie nie realizuję zamówień, nie ma też możliwości korekty rozmiaru. Zapraszam od października. Wszelkie zapytania można kierować na adres hello@wonderfinejewellery.com - postaram się odpowiadać w miarę możliwości. Dziękuję i przepraszam za utrudnienia.

Biżuteria z opalami – luksus i oryginalność

Ola, 15 maj 2019
Biżuteria z opalami – luksus i oryginalność

Opal to kamień szlachetny występujący przede wszystkim w Australii. Największe złoża opali znajdują się w stanach Queensland, Nowej Południowej Walii oraz Australii Południowej. Można je także spotkać w Brazylii i Meksyku, jednak tamtejsze złoża są znacznie mniejsze. Nazwa opal pochodzi od słowa „upala”, które w sanskrycie oznaczało – drogi kamień szlachetny albo od greckiego słowa „opallios”, co oznacza – widzieć zmianę. Pewnie dlatego uważa się, że biżuteria z opalami ułatwia zamknięcie pewnych etapów życia. Mówi się, że posiadanie takiej biżuterii pomaga obiektywnie ocenić wydarzenia z przeszłości i, jeśli jest taka konieczność, uwolnić się od nich. Energia tych kamieni powoduje, że pomimo bolesnych doświadczeń nie cofamy się ani nie stoimy w miejscu stale rozpamiętując przeszłość. Wierzy się, że opale popychają nas do zdobywania nowych doświadczeń i utwierdzają nas w poczuciu własnej wartości.


Czym jest opal?


Opal to kamień zaliczany do grupy mineraloidów. Co to oznacza? Otóż mineraloidy, w przeciwieństwie do minerałów, nie mają struktury kryształów. W ich skład wchodzi dwutlenek krzemu z dodatkiem wody. To właśnie dzięki obecności malutkich kulek krzemionki możliwe jest obserwowanie cudownych tęczowych efektów barwnych, które powstają na skutek interferencji światła z krzemionką. Najpopularniejsze kolory opali pochodzą od domieszek niklu, chromu, żelaza albo manganu. Wraz ze stopniową utratą wody, tracą one swoją przezroczystość i w końcu stają się zupełnie nieprzezroczyste.


Charakterystyczne cechy opali


Najbardziej charakterystyczne, a zarazem unikatowe, są zjawiska optyczne występujące w opalach. W różnych odmianach możemy zaobserwować opalizację, opalescencję, efekt kociego oka, asteryzm (smugi światła wyglądające jak świetlista gwiazda). Opal jest najbardziej znanym naturalnym kryształem fotonicznym. Opale szlachetne, to te, które odznaczają się tymi pięknymi efektami optycznymi, a zwyczajne raczej ich nie mają. Opalescencja jest możliwa, ponieważ polega na załamaniu, rozszczepieniu i odbiciu światła na malutkich kuleczkach krzemionki, która znajduje się wewnątrz opali.